с. Польова

Протопопівка – село Харківської губернії Харківського повіту Вертіївської волості – розташоване на річці Вільшана, в  якій літ 35 тому водилося багато великої різноманітної риби, а зараз риба дрібна. Розташоване село на захід від губернського міста Харкова, у 33 верстах від нього. Років 40 тому село з усіх боків було оточене густим, майже непрохідним лісом, в якому мешкали звірі: ведмеді, вовки, лисиці. Найближча залізнична станція Південної залізниці Мерчик – у п’яти верстах від села.

Як і коли виникло село Протопопівка невідомо. Першими мешканцями, за рядками переказу, були  запоріжці.

Років 40- 45 тому село  складалося з 15 дворів селян. Тут мешкало два поміщика, Любарський і Баровітінов. Їм належало два млина, що були влаштовані на річці Вільшана. Торгівлі в селі ніякої не було, але поміщик Любарський, влаштовувавши у своєму господарстві склад, доставляв з села Хрущової  Микитівки (нині  Богодухівського повіту) горілку, яку постачав у своє та найближчі села. Зараз налічується набагато більше селянських дворів. Влітку тут мешкає місцевий землевласник – шляхтич С.В.Боровінітов, земський начальник п’ятої дільниці  Харківського повіту.

В селі проживає дві вчительки та місцевий причт. Торгівлі, як і раніше немає. За  сірниками, гасом, сіллю та іншими продуктами люди змушені ходити в слободу Вільшану, за 3 версти від Протопопівки.

За матеріалами перепису населення у 1907 році в селі Протопопівка значиться душ 606 чоловічої статі і 591 жіночої статі.

В ньому знаходяться церква, квартира для священика і псаломщика, влітку камера земського начальника п’ятої  дільниці, в цьому 1908 році відкрито народне училище на 120 осіб учнів.

За станом на 1 січня 1982 року,  Протопопівська сільська рада об’єднує 6 населених пунктів: с.Протопопівка, с.Безруків, с.Ярошівка, с.Гуківка, с.Тернова, с.В’язове. З них с.Протопопівка є перспективним населеним пунктом. У 70 роках в селі збудовано 3 двоповерхових будинків, вул..Молодіжна з №1-15, 13 одноквартирних будинків, дитячий садок на 90 місць, лазня на 20 місць, магазин, будова виконкому сільської ради, птахо комплекс.

До великої Жовтневої соціалістичної революції села Протопопівка, Ярошівка і Тернова входили до складу Вертіївської волості, а села Безруків, Гуківка, Криворотівка – до складу Вільшанської волості. Вільшанська волость об’єднувала села вільних людей, а  Вертіївська – кріпаків.

Після революції на території нині існуючої сільради було створенї дві сільради: Протопопівська (с.Протопопівка, с.Ярошівка) та  В’язово – Гуківська (с.В’язове, с.Безруків, с.Гуківка, с.Криворотівка). Село  Тернова залишилося у складі Вертіївської сільради.

У 1927 р. В’язово – Гуківська сільрада була об’єднана з Протопопівською із центром в с.Протопопівка.  Село Тернова було приєднано до Протопопівки у 1956р.

Першими головами сільради були:

Мартиненко Кузьма Федорович,

Луценко Федір Андрійович,