До уваги керівників сільськогосподарських підприємств, установ та організацій!

Дата: 07.04.2023 10:58

На виконання листа Харківського регіонального центру обслуговування мережі (далі – РЦОМ) Східного територіального управління обслуговування мережі ПрАТ «НЕК «Укренерго» від 30.03.2023 №01-10/15967 з проханням на своєчасне запобігання непередбаченим відключенням повітряних ліній електропередачі (далі – ПЛ) напруги 330кВ.

Фото без описуУ відповідності до статті 22 Закону України від 09.07.2010 2480-УІ «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об’єктів» (далі – Закон) охоронні зони уздовж повітряних ліній електропередачі встановлюються у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидва боки ліній від крайніх проводів за умови невідхиленого їх положення та певній відстані залежно від напруги ліній електропередачі.

Згідно Правил охорони електричних мереж (далі – Правила), які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 року №1455, охоронна зона для повітряних ліній електропередачі 330кВ становить 30 метрів.

У відповідності до статті 32 Закону та пункту 8 Правил використання земель у спеціальних зонах об’єктів енергетики проводиться з певними обмеженнями. В межах охоронних зон повітряних ліній електропередачі без письмової згоди Харківського РЦОМ, у віданні якого перебувають ці мережі, забороняється виконувати наступні дії:

- будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт, знесення будівель та споруд;

- здійснення всіх видів гірничих, вантажно-розвантажувальних, землечерпальних, підривних, меліоративних робіт, вирубка та висаджування дерев;

- розташування польових станів, загонів для худоби, установлення дротяного  загородження;

- створення сміттєзвалищ, відкриття кар’єрів;

- полив сільгоспкультур, складення соломи, дров та інших матеріалів;

- розпалювання вогнищ, спалювання очерету, стерні та соломи;

- розташування автозаправних станцій або інших сховищ паливно-мастильних матеріалів;

- накидати на струмовідні частини об’єктів електричних мереж і наближення до них сторонніх предметів, підніматись на опори повітряних ліній електропередачі;

- влаштовувати спортивні майданчики, ринки, зупинки громадського транспорту;

- проводити будь-які заходи з великим скупченням людей, запускати спортивні моделі літальних апаратів, квадрокоптери;

- переїзди сільгоспмашин та автомобілів поза шляхами під проводами діючої повітряної лінії електропередачі необхідно здійснювати в місцях найменшого провисання проводів (ближче до опори), при цьому частини механізмів повинні знаходитися в транспортному положенні;

- забороняється обробка ґрунту в межах обвалування навколо фундаментів і відтяжок опор.

У результаті проведених оглядів ПЛ персоналом Харківського РЦОМ у попередні роки фіксувалися випадки порушення охоронних зон повітряних ліній електропередачі, а саме:

1) крадіжки металевих кутників з металевих опор магістральних ліній, що призводить до послаблення конструкцій металевої опори та може призвести до падіння опори та аварійного відключення повітряних ліній електропередачі. При цьому, наголошуємо на недопустимості прийому конструктивних елементів повітряних ліній електропередачі пунктами прийому металобрухту;

2) масове спалювання сухої трави, очерету та стерні після збору зернових культур, що призводить до вимкнення ПЛ від низової пожежі через іонізоване повітря;

3) самовільні забудови гаражних кооперативів;

4) розробка кар’єру.

По території Харківської області проходять ПЛ 330кВ, які входять до Об’єднаної електроенергетичної системи України. Таким чином, аварійне відключення повітряних ліній електропередачі може призвести до нещасних випадків із населенням, до створення нештатних та аварійних режимів роботи енергетичного обладнання в цілому по  Східному регіону.

Незважаючи на роботу, що проводиться, жителі та землекористувачі часто ігнорують вимоги Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про енергетику», «Правил охорони електричних мереж».

Електричні мережі вимагають до себе грамотного ставлення та відповідної поведінки поблизу електроустановок. Своєчасне повідомлення про всі порушення в роботі електромереж, виявлення вибухонебезпечних предметів, порушення правил виконання земляних та інших робіт поблизу повітряних ліній електропередачі та інших енергооб’єктів, допоможе запобігти нещасним випадкам та сприятиме забезпеченню безперебійного постачання електроенергії споживачам.

Телефони Харківського РЦОМ: (057) 730-11-28, (057) 730-11-60 відділ експлуатації ліній (057) 731-23-53 (цілодобово) черговий диспетчер.